Bardzo lubię rozwiązywać łamigłówki. Jednoosobowe gry, jak Utopia, dostarczają mnóstwa rozrywki na długi czas. I nie są jednorazowe, bo nie można nauczyć się na pamięć rozwiązywania każdego z 50 zadań .
W Utopii zadania podzielone są na dwie fazy, a każda z nich na 5 poziomów trudności.
W grze mamy 4 rodzaje budynków, każdy z rodzajów ma swój kolor, wysokość i rodzaj dachu (choć ten nie ma znaczenia dla gry).

Utopia

Wydawca: G3
Ilość graczy: 1
Przewidywany czas rozgrywki: trudno określić – gra zawiera 50 zadań od łatwych do trudnych
Wiek: 8+

Część pierwsza przypomina sudoku

Na planszy 4×4 należy rozłożyć budynki tak, aby w każdym rzędzie i kolumnie był tylko jeden budynek danego rodzaju. Oczywiście zadania mogą mieć budynki startowe, które należy ułożyć na planszy i do nich dostosować ustawienie innych.
Mamy też dodatkowe utrudnienia w postaci strzałek przy rzędach i kolumnach, które mówią nam, ile budynków jest widocznych od strony strzałki. Należy więc uwzględnić fakt, że wyższe budynki zasłaniają te niższe.

Utopia

I okazało się, że pierwsza faza tej gry jest dla mnie łatwa i przeszłam ją bez problemów. Tak, lubię sudoku 😉


A potem zabrałam się do drugiej fazy. Tu już jest nieco trudniej.

Ułożenie budynków podlega nieco innym warunkom – oprócz strzałek informujących o widoczności budynków, a dokładnie ile wysokości budynków widzimy od strony białej strzałki z arabskim numerem, doszły też czerwone strzałki, które wymagają tego, żeby od tej strony były widoczne budynki w liczbie rzymskiej pokazanej na strzałce.
Wyjątkiem jest tu ‘I’, gdyż, jak napisano w instrukcji, jest to podstępna liczba. Może oznaczać, że każdy budynek powinien być inny albo że pierwszy przesłania pozostałe. Bo dla tych czerwonych strzałek też obowiązuje zasada, że wyższy budynek przesłania niższe.
Druga część to niezła łamigłówka, taka przyjemnie masująca szare komórki.

utopia

Cała gra to jest też ten rodzaj zadań logicznych, który ja bardzo lubię i zawsze chętnie do takich siądę.
Utopia okazała się tak fajną grą, że ukończyłam ją w dwa dni.
I chciałabym więcej takich zadań 😊

Moja ocena: 6