Posiadam wiele wykreślanek, można by powiedzieć, że jestem ich fanką.
Jedną z tych trudniejszych w mojej kolekcji jest Rzuć na tacę, polska wersja Ganz Schön Clever.
Jak pewnie zauważyliście, gry typy roll and write są teraz bardzo popularne. I słusznie. Do gry wystarczą specjalne notesiki, kości czy karty, i ołówki. I już można grać.

Ganz schon clever

Wydawca: G3
Ilość graczy: od 1 do 4
Przewidywany czas rozgrywki: 30 minut
Wiek: 8+

Niezły bystrzak, jak sama nazwa wskazuje, wymaga od graczy nie tylko szczęścia w rzutach kośćmi, ale też sporej dawki kombinowania, jak wykorzystać uzyskane na kościach wartości.

Wyrzuć i zaznacz

Rzucamy kośćmi, wybieramy jedną i zaznaczamy na części odpowiadającej kolorowi wybranej kości albo wartość, albo wpisujemy wartość kości.
Należy rozważnie wybierać kości, bo mamy tylko trzy możliwości w naszej turze. Po wybraniu konkretnej, wszystkie kości o liczbie oczek mniejszej niż wybrana, zostają odłożone na srebrną tacę. Będą one dostępne dla pasywnych graczy.

Ganz

Jest 6 kości: żółta, zielona, pomarańczowa, fioletowa, niebieska i biała. Biała to joker, którego możemy użyć wszędzie. Ale na niebieskim polu możemy wykonać skreślenie tylko po połączeniu wyniku kości niebieskiej i białej.
Po wpisaniu niektórych wartości, albo wykreśleniu pewnych rzędów czy kolumn , dostępne dla nas stają się dodatkowe akcje. Przerzut kością, wybranie dodatkowej kości do skreślenia/wpisania, skreślenie wartości w odpowiednim polu czy wpisanie podanej wartości do pola odpowiedniego koloru.

ganz

Dzięki umiejętnemu wprowadzaniu kości na pola możemy uzyskać niezłe kombinacje – połączenia kilku skreśleń czy wpisywania wartości. A wszystko to po to, by wykręcić jak najwyższy wynik końcowy.
Dodatkowe, czasami wysokie wartości, mogą przynieść graczom liski. Należy jedynie starać się iść równomiernie w wynikach na wszystkich polach, bo liski punktują za najniższą wartość z pól.

Oprócz zwykłej papierowej wersji, w którą można grać też solo, jest dostępna również wersja elektroniczna. Wielu fanów Rzuć na tacę spędza długie godziny na graniu i próbie pobicia kolejnych rekordów (link do gry online)

A czemu polski tytuł brzmi Rzuć na tacę?

Ponieważ jedna z części pudełka posiada srebrną tacę, na którą odkładane są kości niewykorzystane przez aktywnego gracza. Dzięki temu pasywni gracze widzą od razu, jakie mają dostępne możliwości. Zazwyczaj nie są to pasujące kolory czy wartości.
A poza tym ten tytuł jest kontrowersyjny, wywołał zamieszanie, a dzięki temu gra trafiła do większej rzeszy graczy.

Moja ocena: 6