Posiadam wiele wykreślanek, można by powiedzieć, że jestem ich fanką.
Jedną z tych trudniejszych w mojej kolekcji jest Rzuć na tacę, polska wersja Ganz Schön Clever.
Jak pewnie zauważyliście, gry typy roll and write są teraz bardzo popularne. I słusznie. Do gry wystarczą specjalne notesiki, kości czy karty, i ołówki – i już można grać.

Ganz schon clever

Wydawca: G3
Ilość graczy: od 1 do 4
Przewidywany czas rozgrywki: 30 minut
Wiek: 8+

Niezły bystrzak, jak sama nazwa wskazuje, wymaga od graczy nie tylko szczęścia w rzutach kośćmi, ale też sporej dawki kombinowania, jak wykorzystać uzyskane na kościach wartości.
Rzucamy kośćmi, wybieramy jedną i zaznaczamy na części odpowiadającej kolorowi wybranej kości albo wartość, albo wpisujemy wartość kości.
Należy rozważnie wybierać kości, bo mamy tylko trzy możliwości w naszej turze, a po wybraniu konkretnej, wszystkie kości o liczbie oczek mniejszej niż wybrana, zostają odłożone na srebrną tacę – będą one dostępne dla pasywnych graczy.

Ganz

Jest 6 kości: żółta, zielona, pomarańczowa, fioletowa, niebieska i biała. Biała to joker, którego możemy użyć wszędzie, ale na niebieskim polu możemy wykonać skreślenie tylko po połączeniu wyniku kości niebieskiej i białej.
Po wpisaniu niektórych wartości, albo wykreśleniu pewnych rzędów czy kolumn (w zależności od koloru pola) dostępne dla nas stają się dodatkowe akcje, jak przerzut kością, wybranie dodatkowej kości do skreślenia/wpisania, skreślenie wartości w odpowiednim polu czy wpisanie podanej wartości do pola odpowiedniego koloru.

ganz

Dzięki umiejętnemu wprowadzaniu kości na pola możemy uzyskać niezłe kombinacje – połączenia kilku skreśleń czy wpisywania wartości. A wszystko to po to, by wykręcić jak najwyższy wynik końcowy.
Dodatkowe, czasami wysokie wartości, mogą przynieść graczom liski. Należy jedynie starać się iść równomiernie w wynikach na wszystkich polach, bo liski punktują za najniższą wartość z pól.

Oprócz zwykłej papierowej wersji, w którą można grać już solo, jest też dostępna wersja elektroniczna – wielu fanów Rzuć na tacę spędza długie godziny na graniu i próbie pobicia kolejnych rekordów – własnych lub innych graczy (link do gry online)

A czemu polski tytuł brzmi Rzuć na tacę?
Ponieważ jedna z części pudełka posiada srebrną tacę, na którą powinny być odkładane niedostępne graczowi aktywnemu kości, czyli te z których użycia zrezygnował. Dzięki temu pasywni gracze widzą od razu, jakie mają dostępne możliwości.
A poza tym ten tytuł jest kontrowersyjny, wywołał zamieszanie, a dzięki temu gra trafiła do większej rzeszy graczy.

Moja ocena: 6