Potworek Głodomorek to karciana gra rodzinna z uroczymi ilustracjami. Jest to specyficzny wyścig, w którym karmimy stworki, aby jak najszybciej pokonały trasę od startu do mety. Nasz tor wyścigowy stanowią karty stołu z talerzami i to między kolejnymi talerzami poruszają się nasi bohaterowie.

Potworek Głodomorek

Wydawca: Lucrum Games
Ilość graczy: od 2 do 4
Przewidywany czas rozgrywki: 20 minut
Wiek: 8+

W grze są dwa rodzaje kart: potworki i jedzenie. Przyjrzyjcie się uważnie stworkom: czy nie są urocze? I jakie mają fajne polskie imiona: Czesio, Grażka, Janusz, Edek, Wandzia. A do tego niektóre przypominają inne nieziemskie istoty z bajek czy filmów. To dodaje dodatkowy smaczek do gry. Każdy potworek ma swoje unikalne zdolności, z których będziemy korzystać podczas gry. Z akcjami z kart jedzenia będą one pozwalały nam na przesuwanie naszych potworów w kierunku mety i przeszkadzanie przeciwnikom. A karty jedzenia też są fajne: przedstawiają smaczne potrawy, takie, które lubi nie tylko Potworek Głodomorek 😉

Potworek - karty postaci

Potworek - karty jedzenia

Potworek - pionki

Trasa wyścigu

Każdy gracz obsługuje dwa potworki. Potworków w grze jest szesnaście, co pozwala na różne układy obsługiwanych postaci i tym samym różne kombinacje ich zdolności dodatkowych. Tor wyścigu jest budowany z rewersów czterech nieużywanych w danej rozgrywce potworków. Na rogach kart są ćwiartki talerzy – karty kładziemy wzdłuż, łącząc je talerzami. W ten sposób utworzy się tor z ćwiartkami i połówkami talerzy i to będą kolejne pola toru.

gra wyścigowa

Gotowi do startu?

 Wygra ten, którego oba stworki dojdą do mety. A żeby poruszać potworkami, będziemy zagrywać karty jedzenia. W tym celu będziemy pobierać te karty i liczyć ich wartość punktową. Tu przydaje się umiejętność liczenia do 30. Nasze potworki możemy nakarmić tylko wówczas, gdy zebrane przez nad karty jedzenia osiągną lub przekroczą wartość 15. Oczywiście możemy zbierać więcej kart jedzenia, ale sumaryczna ich wartość nie może przekroczyć 30 – wówczas obowiązkowo musimy nakarmić potworki. Wykładając karty jedzenia patrzymy na ich sumę: gdy mamy dokładnie 15, to wykonujemy akcje z każdej karty. Gdy wartość przekroczy 15, musimy jedną kartę odwrócić – rezygnujemy z wykonania akcji z tej karty. Pozostałe karty są zagrywane.

Trasa wyścigu

Do dzieła!

W swoim ruchu możemy skorzystać z umiejętności potworka, musimy dobrać kartę jedzenia, a następnie możemy wykarmić potworki i w ten sposób przybliżyć je do mety. Karmiony potworek przesuwa się o jeden talerz. Karty jedzenia dają nam akcje, które pozwalają na dodatkowe poruszanie potworków, nie tylko naszych. Bo gra oczywiście posiada negatywną interakcję, z której korzystamy, aby nieco uprzykrzyć życie współgraczom. Każdy chce wygrać 😊

Potworek

Finisz

Gra dobrze chodzi w każdym układzie graczy, a to dlatego, ze steruje się dwoma potworkami. Potworek Głodomorek jest ładny i sprawdzi się w rodzinnym graniu. Oczywiście należy pamiętać, że dziecko musi umieć czytać, bo na kartach jest sporo tekstu. Do tego musi umieć dodawać do 30. Ta gra jest losowa i czasami może być bardzo irytująca. Karty mają wartości od 1 do 9. Żeby wykarmić potworka trzeba uzbierać co najmniej 15 punktów. Nie ma limitu kart na ręce. Może się zdarzyć, że będziemy mieli wiele kart, ale tych o niskich wartościach i długo nie będziemy w stanie wykonać ruchu. A w tym czasie nasi przeciwnicy nam odskoczą. Na szczęście gra jest szybka i w razie przegranej zawsze możemy rozegrać kolejną partię i spróbować się odegrać. Gra jest prosta, ale daje możliwość pokombinowania i takiego ułożenia zagrywanych kart jedzenia, żeby wyciągnąć z nich to, co dają najlepszego.

Moja ocena: 4+

[jaki mam system ocen sprawdź TUTAJ]

Za przekazanie gry do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Lucrum Games.