Chyba każdy zna Kingdomino, a nawet jeśli nie, to w domino, takie zwykłe, grał. Kingdomino Duel to takie domino, tyle, że kościane i wykreślane, i dla dwóch osób. Kompaktowe pudełko zamykane podobnie jak Kimono czy Kolejowy szlak, notesik z dwustronnymi kartami królestw i dwustronnymi księgami zaklęć, cztery kości, dwa ołówki i króciutka instrukcja. Proste reguły, szybka gra i efekt – jeszcze raz.

kingdomino duel

Wydawca: Foxgames
Ilość graczy: 2
Przewidywany czas rozgrywki: 20 minut
Wiek: 8+

Herby są w cenie

Pierwszy gracz rzuca kośćmi, wybiera jedną, drugi gracz bierze dwie kości, ostatnią zostawiając pierwszemu graczowi.
Trzeba patrzeć na to, co zbiera przeciwnik, na jakie zaklęcia poluje i czasami poświęcić się i wziąć mniej pasującą kość.
A na kościach jest sześć herbów, niektóre z krzyżykami, które pozwalają nam zapunktować posiadłość, oraz znak zapytania, który jest jokerem.
Gdy wybierzemy kości bez krzyżyków, zaznaczamy je przy odpowiednim herbie na naszej księdze zaklęć. Gdy uzbieramy komplet skreśleń, to będziemy mogli dane zaklęcie użyć. Dwa są natychmiastowe, inne do wykorzystania w dowolnym momencie.

kingdomino duel

Rysowanie herbów jest proste: albo zaczynamy od naszego zamku, albo jeden z wybranych na kości symboli musi stykać się z takim samym już narysowanym w naszym królestwie.
Raz na grę możemy użyć zdolności specjalnej zamku i narysować przy jednej wybranej właśnie kości krzyżyk (oraz zamalować dach naszego zamku).

Ale jak to – już koniec?

Gra kończy się gdy ktoś zapełni całe swoje królestwo lub nie może już nic narysować.
I punktujemy – gdy posiadłość posiada choć jeden krzyżyk, to liczymy dla niej punkty (ilość pól razy ilość krzyżyków), dla każdego herbu osobno sumujemy wszystkie jego posiadłości, podliczamy i gratulujemy zwycięzcy.

miasto

Kingdomino Duel posiada proste reguły, ale przy graniu trzeba pogłówkować. Jest szybka, więc można zagrać kilka razy z rzędu. A ponieważ jest od ośmiu lat, to jest dla każdego. Sprawdzi się jako gateway, fillerek, samodzielna gra, na turnieje. Kingdomino Duel nie jest duże i nie zajmuje dużo miejsca do grania, więc można ją brać wszędzie i wszędzie grać.

Moja ocena: 5