Uwielbiam czytać kryminalne powieści i oglądać kryminalne filmy i seriale. Dane mi było również zmierzyć się z kilkoma kryminalnymi zagadkami w postaci gier planszowych czy komiksów paragrafowych. Crime Zoom – Ptaki Złej Wróżby to jedna z karcianek, w której wcieliłam się w śledczego.

Wydawca: Lucky Duck Games Polska
Ilość graczy: od 1 do 6
Przewidywany czas rozgrywki: ok. 60 minut
Wiek: 14+

Ptaki Złej Wróżby - zawartość

Jak to wygląda?

Małe pudełko wypełnione kartami. Jak to zwykle w tego typu grach bywa, niewiele, prawie nic, wiemy na początku. Mamy pierwszą kartę, wprowadzającą i instrukcję, która wyjaśnia, jak gra może nas prowadzić. Wiemy, że musimy rozwiązać sprawę, a na końcu odpowiedzieć na pytania zawarte w instrukcji. Od tego zależy ile zdobędziemy punktów.

Mamy też mnóstwo ponumerowanych kart, w które nie wolno nam zaglądać. To gra będzie nas kierowała do konkretnych numerów. A wszystko zależy od tego, jaką drogą potoczy się nasze śledztwo.

Jedno co musicie wiedzieć o tego typu grach – są JEDNORAZOWE. Dlatego należy mocno skupić się na danej sprawie i starać się powiązać wszystkie wątki. Dajcie z siebie wszystko, bo drugiej szansy nie będzie 😉

Zostań detektywem

Ptaki Złej Wróżby rozgrywają się w Paryżu. W pokoju, będącym biurem i mieszkaniem jednocześnie, zostaje znaleziona martwa młoda kobieta. Widzimy miejsce zbrodni – kilka kart tworzy obrazek ukazujący nam scenę przestępstwa. Z drugiej strony każdej karty są pewne informacje – możemy je przeczytać, a potem podążyć za nimi. Niektóre wskażą na inne karty, ale będą też takie, które należy zapamiętać i powiązać z innymi danymi z kolejnych kart.

Crime Zoom - Ptaki Złej Wróżby - miejsce zbrodni

Gra pozwala nam się wcielić w oficera śledczego. Wymaga od nas logicznego myślenia, dobrego kojarzenia faktów, snucia wniosków i uważnego przyglądania się wszystkim dowodom.

Ważne, by odsłonić karty, które pomogą nam rozwikłać sprawę. Jednak wśród wskazówek będą również takie, które nic nie wnoszą do sprawy. Uważajcie więc na to , jakie informacje są niezbędnie konieczne. Na koniec gry, oprócz punktów za prawidłowe odpowiedzi na pytania, dostajemy dodatkowe punkty za niewykorzystane (pozostające w talii) karty.

A mordercą jest…

Niestety, nie mogę zbyt wiele opowiedzieć Wam o grze, żeby nie zepsuć zabawy. Mogę za to udzielić kilku wskazówek. Uważnie przyglądajcie się wszystkim odkrytym miejscom czyli kartom tworzącym jakieś pomieszczenia, pokoje, obszary. Czasami rzecz, która wydaje się nam mało istotna, może mieć spore znaczenie. Uważnie czytajcie wskazówki na odkrytych kartach i łączcie sobie w ciągi przyczynowo-skutkowe. Może przydać się notatnik, by zapisać motywy czy podejrzanych albo inne istotne informacje. Jeśli jakiś wątek nie da się z niczym powiązać, być może nie trzeba się na nim zbyt mocno skupiać. Jeśli utkniecie w jakimś miejscu, spróbujcie podejść do sprawy od innej strony, pójść inną ścieżką. Sprawa ma logiczne rozwiązanie i na pewno wszystkie dane do jej rozwikłania znajdują się na kartach.

Ptaki Złej Wróżby - karty

Ptaki złej wróżby?

Crime Zoom – Ptaki Złej Wróżby to przyzwoita gra kryminalna. Znakomicie przygotowana. Zasiadłam do niej z dwójką innych dorosłych graczy i znakomicie bawiliśmy się. Dłużej niż pudełkowy czas., ale skupiliśmy się na jednej okoliczności i nie mogliśmy znaleźć powiązania między postaciami występującymi w śledztwie. Niestety, nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, nawet po zakończeniu gry. Niemniej, informacja ta nie była konieczna do znalezienia przestępcy i motywów jego działania. Oczywiście sprawę udało się rozszyfrować i poprawnie odpowiedzieć na pytania główne oraz te dodatkowe. Również zostało nam parę kart w talii, za które dostaliśmy dodatkowy punkt.

Dla kogo to gra? Na pewno dla lubiących kryminały oraz zagadki. Pudełkowy wiek (14+) jest dobrze dobrany – oprócz morderstwa są wątki, które nie są odpowiednie dla młodszych graczy.

Moja ocena: 5

[jaki mam system ocen sprawdź TUTAJ]

Możecie też poczytać o innej grze, gdzie mamy do czynienia ze złodziejaszkami – Patent na złodzieja

Dziękuję bardzo wydawnictwu za nieodpłatne i bezzwrotne przekazanie egzemplarza do recenzji.

#barter #współpracarecenzencka