38/2022 „Pierwsza na liście” Magdalena Witkiewicz

Czasami jeden spontaniczny gest może komuś uratować życie.

Co łączy Karolinę, Inę, Grażynę, Różę i Patrycję? To właśnie te kobiety spędzają wieczór przy ognisku i wyjawiają nam swoje historie.

Karolina to młoda kobieta stojąca na progu dorosłości. Ma sporo młodszą siostrę, przyszywaną babcię, chętną do pomocy i mamę, która poważnie zachorowała. Niestety tata porzucił kobiety swego życia, by wieść żywot nieskrępowanego niczym człowieka, komponującego piękną muzykę.

Przez chorobę mamy dziewczyna musi mierzyć się z innymi problemami niż jej rówieśnicy i przez to szybciej dorasta. Wierzy jednak, że nie zostanie sama z kłopotami.

Pewnego dnia Karolina znajduje listę, którą mama dla niej zostawiła. Są na niej osoby, które kiedyś były ważne w życiu Patrycji. Dziewczyna dwóch z nich zupełnie nie zna. Wierzy jednak, że będą one mogły jej pomóc. Karola postanawia odnaleźć wymienionych ludzi i powiadomić ich, w jakiej znajduje się sytuacji. Jest młoda, pełna nadziei, zdeterminowana i liczy na ludzką życzliwość. Czy wszyscy staną na wysokości zadania i wesprą dziewczynę?

Ciepła opowieść obyczajowa, o sile przyjaźni, pokonywaniu lęków, szukaniu sensu w życiu, niespodziewanej miłości, wierze w ludzi. To także historia o tym, że nie każdy potrafi być bohaterem i zmierzyć się z trudami życia. Warto mieć nadzieję, otaczać się pozytywnymi ludźmi, umieć wybaczać i wyciągać wnioski z popełnionych błędów. Czasami warto też dawać innym drugą szansę.

„Pierwsza na liście” to książka z ważnym przesłaniem: warto pomagać. Nigdy nie wiemy, czy sami nie będziemy potrzebowali czyjejś pomocy czy życzliwości. A wiadomo: karma wraca.

MOJA OCENA: 7/10

#literaturakobieca #literaturaobyczajowa

Wydawnictwo Filia