39/2022 „Julia w Skrajnym Świecie” Damian Orlewski (Shadow)

Zastanawialiście się czasem, jakby to było żyć w kraju bez reguł, praw, gdzie każdemu wszystko wolno?

A może to za duża abstrakcja i lepsze byłoby państwo, gdzie wszyscy muszą wszystko robić według ściśle określonych reguł, zgodnie z terminami i zegarem, z dokładnością co do minuty?

Pewnego razu Julia budzi się na zielonej polanie niedaleko lasu. Nie wie co tu robi, bo przecież jechała z rodzicami na urodziny babci. Ale mamy i taty tutaj nie ma. Jest za to piękny golden retriever, który właśnie odegnał złego wilka. Jak się okazuje Spidey ma magiczne moce i potrafi mówić.

Julia trafia do Międzykrólewia, nad którym opiekę sprawuje Frilla i jej towarzysz, magiczny golden retriever, Axel, przyjaciel Spidey’ego. Wkrótce okazuje się, że aby wrócić do swoich rodziców, Julia musi zdobyć pewne przedmioty, które są ukryte w różnych zakątkach tego świata. W celu ich pozyskania dziewczynka wraz z psem odwiedzą pewną złowróżbną górę i dwa skrajnie odmienne królestwa.

Książka jest baśnią skierowaną do młodszego czytelnika, jednak nie jest to bajka. Julię spotykają liczne przygody, niektóre groźne i straszne, inne dziwne, a jeszcze inne śmieszne. Ktoś ginie bohaterską śmiercią, ale jasnych miejsc w książce jest zdecydowanie więcej niż tych mrocznych. Przeczytacie też tu piękne, mądre słowa wypowiadane przez towarzysza Julii – Spidey’ego.

„Julia w Skrajnym Świecie” to ciepła opowieść o tym, że nigdy nie należy się poddawać, warto dążyć do celu, choćby małymi kroczkami. Wszelkie skrajności nie służą nikomu, a równowaga jest tym, co buduje.

Książka jest cegiełką dla Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”

„Julię w Skrajnym Świecie”, którą objęłam patronatem medialnym, można nabyć na stronie autora: Shadow Książki.

MOJA OCENA: 7/10

#baśń #literaturaodziecięca #fantastykamlodzieżowa

#patronatmedialny #barter #współpracarecenzencka #współpracapatronacka

O innej książce przysłanej, przez Wydawnictwo Bezdroża, do recenzji przeczytacie TUTAJ.