2/2023 „Spełnione życzenia” Karolina Wilczyńska

„Spełnione życzenia” to książka, której akcja dzieje się w Wigilię. Jeden dzień z życia wielu osób, z których każda ma inne marzenia. Piękna okładka sugeruje miłą literaturę obyczajową w zimowym klimacie. Ale czy to na pewno właściwa książka do świątecznego czytania?

Książka mną wstrząsnęła. Spodziewałam się ciepłej opowieści, z dziewczynką z okładki w głównej roli. Coś jak „Dziewczynka z ciasteczkami” Ewy Formelli. Niestety, im dalej brnęłam w losy bohaterów, tym byłam coraz bardziej rozczarowana tym, w jakim kierunku potoczyła się ta książka. A przecież „Święta do wynajęcia” Karoliny Wilczyńskiej tak mi się podobały!

Trudne przypadki historii ludzkich, ich niespełnione pragnienia, które realizują się, ale często kosztem innych. Zamiast nieco ckliwej opowieści mamy thriller psychologiczny czy też kryminał, w którym trup ścieli się gęsto. Nie mam nic przeciwko fabule opartej na realiach życia, ale tutaj nagromadziły się same najgorsze możliwe przypadki. Tak jakby los chciał wszystkich boleśnie doświadczyć i zobaczyć jak sobie z tym poradzą. W tym ujęciu okładkowa dziewczynka może kojarzyć się z aniołem zagłady.

To, w jaki sposób spełniają się życzenia poszczególnych bohaterów przypomniało mi opowiadanie Marty Kisiel „Pierwsze słowo”. Tutaj podobnie owo 'pierwsze słowo do dziennika’, wypowiedziane, czasami nieświadomie, życzenie spełnia się, ale z konsekwencjami pragnień postacie muszą mierzyć się do końca, czasami nie tylko swojego, życia.

„Spełnione życzenia” to nie jest zła książka, niemniej z pewnością nie wpisuje się w ramy świątecznych obyczajówek. Zmusza do zadumy nad losem, życiem, relacjami z bliskimi. Pokazuje mroczne strony ludzi. Ale jak na wigilijną historię brakuje tu optymizmu i radości towarzyszącej świętom. Niewielu bohaterów ma wizję lepszej przyszłości. Ja po tej lekturze z chęcią przeczytałabym natomiast kryminał czy thriller autorstwa pani Karoliny.

MOJA OCENA: 5/10

#literaturaobyczajowa #trillerpsychologiczny

Wydawnictwo Czwarta Strona

O innej książce Karoliny Wilczyńskiej poczytacie TUTAJ.