16/2023 „Podejrzany ołówek” Dave Shelton

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz

Emily Lime to pomocnica w bibliotece szkoły dla dość trudnych panien. Ponieważ bibliotekarka udała się na dłuższy urlop, dziewczynka przejęła władzę nad szkolnym zbiorem książek. A jako że kocha je ponad wszystko, uwielbia porządek, dyscyplinę, metodyczne podejście, wprowadziła w bibliotece surowe reguły.

I nagle, z nadejściem nowego semestru nauki, gdy do szkoły przybywa nowa dyrektorka, wszystko ulega zmianie. Zostaje wprowadzone łagodne podejście do wszystkiego, brak regulaminów, pouczeń, dyscypliny. Okazuje się, że gdy brakuje nakazów i zakazów nie wszystko funkcjonuje jak należy.

Gdy więc pewnego dnia grupa uczennic udaje się na wycieczkę do pobliskiej galerii sztuki, nie dziwi, że wyprawa kończy się klapą. Ba, w salonie wystawowym wybucha pożar i znika z niego jeden z obrazów. Podejrzenia padają najpierw na uczennice, a potem na nauczycieli i woźnego, który był też kierowcą wycieczki. Emily i jej przyjaciele, Daphne i George, jedyny chłopak w szkole, znów stają przed kryminalną zagadką do rozwiązania.

„Podejrzany ołówek” to lekka lektura, przeznaczona dla młodszego czytelnika. Jednak specyfika Szkoły Świętej Rity dla Energicznych Dziewcząt, a właściwie jej uczennice i ich zachowanie, nieoczywiste sprawy do rozwiązania jakich podejmują się bibliotekarze, sprawiają, że książka może być również niezłą rozrywką dla dorosłego czytelnika.

To drugi tom serii „Śledztwa Emily Lime”. Emily znów znajduje się w cieniu swoich kolegów, którzy właściwie sami rozwiązują sprawę. Czasami łączą fakty, a czasami wpadają na pewne rozwiązania przez przypadek. Na pierwszy plan wysuwa się zwłaszcza George. Jego trochę niechlujne i fajtłapowate zachowanie dostarcza jednak specyficznych dowodów w śledztwie. Emily jak zwykle zatapia się w świat książek i nie przeraża jej nawet to, że pewien album o dziełach sztuki napisany jest po holendersku. Całą trójkę da się polubić na tyle, że warto czekać na kolejne części.

MOJA OCENA: 6/10

#literaturamłodzieżówa

Wydawnictwo Dwukropek

O innym kryminale młodzieżowym pisałam TUTAJ.