43/2024 „Wakacje pełne magii” Katarzyna Wierzbicka

Magda jest niezwykłą dziewczynką. Ma pewien dar, który strasznie jej przeszkadza. W dodatku nie może o nim nikomu powiedzieć. Rozmawia tylko z tatą, który też ma pewien magiczny dar i rozumie swoją córkę. Niestety oboje muszą ukrywać niecodzienne talenty nawet przed członkami własnej rodziny. Magiczni mają zakaz rozgłaszania o swoich mocach i ich używania. Muszą żyć jak zwykli ludzie.

W związku ze swoją odmiennością Magda stara się unikać ludzi. Cieszy się, że rok szkolny dobiega końca, a ona spędzi wakacje na wsi u swojej babci. Dlatego, gdy dowiaduje się, że babcia ma jakąś sprawę do załatwienia wcale jej się to nie uśmiecha. Dla Magdy przebywanie w niewielkiej przyczepie, z całą swoją rodziną, kilka tygodni na kampingu nad jeziorem, to mordęga. Dziewczyna uważa, że to będą najgorsze wakacje w jej życiu. Zresztą zaczynają się niezbyt dobrze, gdy jakaś szalona kobieta zajeżdża drogę tacie Magdy, a potem jeszcze ma do niego pretensje. Gdy po dotarciu do miejsca biwaku dziewczyna zauważa niemiłą kobietę, wydaje jej się to podejrzane. Wkrótce dochodzi do innych niecodziennych zjawisk, ale Magda musi opiekować się młodszym rodzeństwem i pomagać mamie i starszej siostrze. Jednak gdy znika najmłodsza dziewczynka, jej magiczna siostra zrobi wszystko by ją odnaleźć.

„Wakacje pełne magii” to książka dla młodszego czytelnika, nie tylko do czytania podczas wakacji. Jest to fantastyka, ze słowiańskimi demonami, wampirami, magicznymi istotami. Jest też duża, kochająca się rodzina. Oprócz wciągającej fabuły i akcji, która powoduje u czytelnika szybsze bicie serca, są też ukazane oczywiste prawdy, jak to, że rodzina jest najważniejsza, a zaufanie to podstawa związków. Choć to historia dla dzieci, znajdziemy tu też bardziej mroczne i straszne fragmenty, wiele tajemnic i zagadek. To niezwykle ciekawy pierwszy tom serii. Z chęcią poznam kontynuację.

MOJA OCENA: 8/10

Wydawnictwo Mięta

TUTAJ o innej książce dla młodszego czytelnika.