Gra Istanbul ma dwa oblicza – tę dużą, planszową, z dodatkami, dla graczy, i tę mniejszą, kościaną, rodzinną. Istanbul – gra kościana to gra, w którą się zagra nawet z tymi, którzy na co dzień nie mają wiele wspólnego z grami planszowymi.

Istanbul - gra kościana

Wydawca: 2 Pionki (Portal Games)
Ilość graczy: od 2 do 4
Przewidywany czas rozgrywki: 20-40 minut
Wiek: 8+

W grze oprócz kości, dostępne są żetony surowców, monety, karty bazaru, kryształy przerzutu kości, kafelki meczetu. Każdy gracz ma też do dyspozycji kartę ze skrótem akcji. Ale jak to w grze kościanej, najważniejsze są kości i akcje, które możemy za ich pomocą wykonać.

Istanbul - kości Istanbul - skrót zasad

Kulamy kośćmi i ?

Aktywny gracz ma do dyspozycji pięć kości (może mieć więcej, gdy wykupi odpowiedni kafelek meczetu). Na kościach jest kilka opcji do wyboru: karty, monety, surowce. Pamiętać trzeba o jednym: w swoim ruchu gracz ma do dyspozycji tylko dwie akcje (więcej, jeśli wykupi odpowiedni kafelek meczetu). Jeśli na kościach wypadły karty, gracz może podejrzeć tyle kart, na ilu kościach jest ten symbol, ale do wykonania wybiera tylko jedną z nich. Niektóre karty bazaru mają dobra tylko dla aktywnego gracza, inne dają też coś pozostałym graczom. Jeśli na kościach wypadły monety, to za każdą kość można pobrać 2 monety z banku. Jeśli na kościach wypadły surowce, to można je wymienić: dwa te same na jeden kartonik tego surowca, dwa różne na kryształ przerzutu kości, trzy różne na brązowy kafelek będący jokerem, cztery różne surowce na dwa kartoniki dowolnych surowców (nie jokerów).

Istanbul - karty

Ale jak wygrać?

Żeby wygrać w Istanbul – gra kościana, należy zgromadzić 6 rubinów (5 dla 4 graczy). Rubiny ułożone są na planszetce. Każdy rodzaj surowca oferuje kryształy, których wartość widać przed tym, który chcemy pobrać. Aby zdobyć kryształ danego surowca, należy zapłacić w kartonikach lub kościach z wizerunkiem tego surowca (można użyć też jokera – brązowy kartonik).

Istanbul - surowce

Można też pozyskać rubiny za pieniążki – odpowiedni tor na prawej stronie dywanu wskazuje, ile kosztuje dostępny kryształek. Aby pozyskać rubin z lewej strony dywanu, należy odrzucić różne surowce, przy czym każdy następny rubin jest o jeden surowiec droższy. Można też zdobyć rubin gdy wykupi się piąty (lub czwarty w grze 4-osobowej) żeton meczetu. Można też zdobyć rubin z karty bazaru, gdy się ją wylosuje i spełni jej założenia. Dróg do zwycięstwa jest kilka.

Istanbul - gra kościana -plansza

Istanbul – gra kościana to swoisty wyścig o to, kto pierwszy zgromadzi wymaganą liczbę rubinów. Jest to gra losowa, bo opiera się na rzucie kośćmi. Karty również wprowadzają element losowości. Mimo to za każdym razem da się odpowiednio wykorzystać wyrzucone na kościach symbole. Gra się dobrze skaluje, gdyż plansza ma dwie strony – jedną dla czterech graczy i drugą dla dwóch, trzech. Dzięki temu zmienia się liczba rubinów na planszy oraz ich koszt.

Istanbul – gra kościana to gra lekka, taka do zagrania z rodziną czy przyjaciółmi w weekendowe popołudnie. A ponieważ reguły tłumaczy się błyskawicznie, a sama gra nie jest skomplikowana, to znakomicie nadaje się do zagrania z nowicjuszami. Świetnie sprawdzi się jako fillerek w wieczorze z cięższymi tytułami.

Moja ocena: 5+

[jaki mam system ocen sprawdź TUTAJ]