Ucieczka z lochu to rodzinna gra karciana, w której lochy budujemy z kafelków przedstawiających drzwi. Po lochach poruszamy się poprzez zagrywanie odpowiednich kart.

Ucieczka z lochu - elementy

Wydawca: Alexander Toys
Ilość graczy: od 2 do 4
Przewidywany czas rozgrywki: nie podano (ale około 20-30 minut)
Wiek: 8+

Szykujemy się do wejścia do lochów

Wszystkie kafelki lochu z jednej strony mają symbol zamkniętych drzwi i to tą stroną do góry układamy je. W zależności od liczby graczy, tworzymy prostokąt 5×8 (dla dwóch) lub kwadrat 6×6 (dla 3,4 graczy). Gracze wybierają swój pionek i stawiają go na krawędzi lochu – każdy gracz po innej stronie (gdy gra dwóch graczy, to stają po przeciwnych stronach). Każdy gracz dostaje 4 karty i można zaczynać rozgrywkę.

Lochy

Którędy do wyjścia?

W swoim ruchu należy dobrać kartę na rękę, zagrać jedną kartę z ręki, a potem można, ale nie trzeba się poruszyć. Jeśli mamy kartę klucza, to możemy ją zagrać, żeby otworzyć drzwi w tym kolorze w dowolnym miejscu lochu. Można również tą kartą otwarte drzwi zamknąć. Karta Kościo-klucz jest jokerem i pozwala otworzyć i zamknąć dowolne drzwi, a także pozwala ściągnąć kłódkę założoną na jakieś drzwi. W grze występują różne karty, które pozwalają nam blokować naszego przeciwnika lub ułatwiają nam poruszanie się po lochach.

Karty

Jeśli otworzyliśmy drzwi, przed którymi stoimy i nie ma na nich krat, to możemy tam wejść. W ten sposób będziemy przemieszczać się po lochach do wyjścia czyli na przeciwny kraniec lochu. Niektóre kafelki nas blokują (gdy mają kraty), inne pozwalają nam wykonać dodatkowe akcje. Nasz pionek może przemieszczać się w dowolnym kierunku. Wygrywa gracz, który jako pierwszy wyjdzie przez otwarte drzwi na drugim końcu lochu.

Ucieczka z lochu

Czy warto zwiedzić lochy?

Ucieczka z lochu jest szybka, prosta, lekka, losowa, z negatywną interakcją i to są akurat jej zalety. Na kartach i kafelkach są wyraźne i czytelne grafiki, a postacie są zabawne. Jest to fajna propozycja do rodzinnego pogrania lub na luźny wieczór ze znajomymi. Dzięki temu, że kafelki rozkłada się losowo, to za każdym razem mamy nieco inną rozgrywkę.

Moja ocena: 5

[jaki mam system ocen sprawdź TUTAJ]