32/2022 „Korytarz kości” Victoria Schwab

Tłumaczenie: Maciej Studencki

Cassidy Blake nie jest zwykłą nastolatką. Ma pewne paranormalne zdolności – widzi duchy. Jeden z nich jest nawet jej przyjacielem. Umiejętność tę nabyła po pewnym niefortunnym wypadku. Dzięki poznanej w Edynburgu dziewczynce o podobnych właściwościach, Cassidy wie, że jej misją jest odsyłanie zbłąkanych duchów na drugą stronę.

Cass wyczuwa Zasłonę, cienką przegrodę między naszym światem, a tym z duchami. Często owa bariera stuka w ramię dziewczynkę, próbując przeciągnąć ją do niematerialnego świata. Jest to miejsce, w którym Cassidy staje się mniej materialna, za to jej przyjaciel Jacob, zyskuje nieco materii.

„Korytarz kości” to druga część cyklu. Tym razem rodzice Cassidy, Duchodzeniowcy, będą kręcić program o nawiedzonym Paryżu. Mimo iż tata i mama dziewczynki prowadzą cykl telewizyjny o duchach, nigdy nie widzieli żadnego na oczy. Nie wiedzą, że ich córka ma tę zdolność i że cały czas towarzyszy im duch pewnego chłopaka.

Podobnie jak w „Mieście duchów” Cass napotka ducha, którego zagadkę będzie musiała rozwiązać i spróbuje go odesłać.

Teoretycznie książka jest dla młodszej młodzieży, ale według mnie jest bardziej upiorna niż część pierwsza. Więcej dzieje się tu niepokojących rzeczy, jest też parę smutnych momentów. Na pewno historia wzbudza mocniejszy dreszczyk niż poprzednio.

Książka jest pięknie wydana. Nie jest zbyt długa, ma sporo świata na stronie i zawiera śliczne ilustrowane kartki oddzielające poszczególne rozdziały i części. Fabuła trzyma w napięciu, a bohaterowie są nieźle wykreowani. To dobra pozycja, która może się też spodobać starszym czytelnikom.

MOJA OCENA: 7/10

#fantastykamłodzieżowa #realizmmagiczny #książkadlamłodzieży

Zygzaki

O innej książce z wydawnictwa Zygzaki poczytacie TUTAJ