48/2022 „Wzorzec” Karolina Głogowska

„Wzorzec” to kryminał z pogranicza thrillera psychologicznego, poruszający temat przemocy psychicznej i fizycznej. Postarajcie się nie czytać opisu książki z ostatniej strony. Pozwoli wam to odkrywać poszczególne wydarzenia bez wstępnego nastawienia się na to, co się wydarzy.

Adam Hinz był podopiecznym fundacji wspierającej osoby doświadczające przemocy. Był, bo wszystko wskazuje na to, że został uduszony. Ślady krwi na ścianach i wyposażeniu mieszkania należącego do fundacji oraz porozrzucane przedmioty wskazują, że doszło do poważnej bijatyki.

Sawa Bogucka to młoda, drobniutka kobieta, mocno zaangażowana w pomoc ludziom ulegającym przemocy. Pracuje w Fundacji Junona, gdzie udziela profesjonalnych porad. Ale prywatnie prężnie działa w mediach społecznościowych. Jest bezwzględna w swoich zapatrywaniach i nie przebiera w słowach, a dzięki temu ma wielu fanów. I to właśnie z nią, późnym wieczorem, rozpoczynamy historię „Wzorca”. Tyle, że kobieta jest w szoku, zdezorientowana, w podartym ubraniu, zakrwawiona, być może ranna.

Fabułę przedstawiono z dwóch perspektyw czasowych, teraźniejszej i przeszłej, dzięki temu poznajemy losy bohaterów. Widzimy, co mogło nimi kierować i doprowadzić do obecnej sytuacji. Czy wzór do naśladowania jaki dostaliśmy w dzieciństwie od rodziców i otoczenia, determinuje nasze czyny i szufladkuje nas na całe życie?

W książce jest poruszanych wiele wątków: przemocy, zdrady, morderstwa, lojalności, zawodowego profesjonalizmu i konfliktu między porywami serca, a obowiązkami i ograniczeniami związanymi z pracą.

Nie będę ukrywać, że Sawa Bogucka strasznie mnie irytowała, a im więcej się o nie dowiadywałam, tym mniejszą obdarzałam ją sympatią. Być może taki był zamysł autorki. „Wzorzec” był intrygujący, wciągający, wzbudzający emocje. A przecież o to w książce chodzi, aby przyciągnąć czytelnika, zyskać jego uznanie. To naprawdę bardzo dobra pozycja.

MOJA OCENA: 7/10

#kryminał #kryminałpsychologiczny #thrillerpsychologiczny

Wydawnictwo Mięta

Dziękuję bardzo Wydawnictwu Mięta za nieodpłatne i bezzwrotne przekazanie egzemplarza do recenzji.

#barter #współpracarecenzencka

O innej książce Wydawnictwa Mięta, komedii kryminalnej, poczytacie TUTAJ.