47/2022 Seria Asteriks i Obeliks – zeszyty: 'Złoty menhir’, 'Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały’, 'Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa – Złota Księga’, 'Asteriks u Piktów’, 'Papirus Cezara’.

Asteriksa i Obeliksa chyba wszyscy znają. A jeśli nie, to polecam gorąco zapoznać się z przygodami tych niezwyciężonych Galów.

Prawie cała Galia podbita jest przez Rzymian – z wyjątkiem małej wioski, w której mieszkają dzielni Asteriks i Obeliks. Jeden swoją siłę zawdzięcza nie tylko gabarytom – w dzieciństwie wpadł do kociołka z magicznym wywarem. Drugi, choć mniejszy, słynie ze sprytu.

Bitwy z Rzymianami zazwyczaj mają ten sam przebieg. Z pewnością wpływ na to ma magiczny wywar, który przygotowuje wioskowy druid, Panoramiks. Dzięki napojowi dającemu ogromną siłę, Galowie zawsze przycierają nosa wojakom Cezara.

W każdym zeszycie para chwatów ma inne przygody. Ale większość kończy się wielką ucztą mieszkańców wioski. Z mnóstwem dzików, piwa i śpiewu… A, nie, wróć, bez śpiewu .Kakofoniks nie jest tym bardem, który jest miło witany. Jego imię nie jest przypadkowe.

Złoty menhir

Bard Kakofoniks nie ma możliwości zaprezentowania w wiosce Galów swoich, wątpliwych, zdolności wokalnych. Postanawia wziąć udział w Konkursie Bardów Galijskich, który odbywa się w Lesie Karnuckim. Jest przekonany, że wreszcie zostanie doceniony, czego wyrazem będzie zdobycie przez niego pierwszej nagrody – Złotego Menhira.

Złoty Menhir

Jak się domyślacie, w plany barda wmiesza się jeden z popleczników Cezara, nie obędzie się również od nierównej walki żołnierzy Juliusza i naszych dzielnych Gallów. A wszystko zakończy się wielką ucztą na polanie w wiosce.

Ciekawa jest forma tego zeszytu – nie jako typowego komiksu, ale jakby scenariusza, bogato ilustrowanego.

Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały

W końcu dowiadujemy się jak doszło do tego, że Obeliks ma nadzwyczajną siłę. Ciekawa opowiastka z czasów, gdy wszyscy znani z serii komiksów bohaterowie, byli jeszcze małymi dziećmi.

Jak Obeliks wpadł do kociołka druida

Ten komiks również ma inną formę od standardowych zeszytów – mamy do czynienia z opowiadaniem, oczywiście bogato ilustrowanym.

Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa – Złota Księga

Ten zeszyt jest specjalny – powstał w 50. rocznicę stworzenia Asteriksa i Obeliksa. I tym razem wioska Galów wygląda inaczej, niż ta, którą znamy z dotychczasowych opowieści. Również mieszkańcy nie przypominają samych siebie. Autorzy postanowili narysować bohaterów w wieku, jaki mieliby po tych pięćdziesięciu latach. Większość Galów to wiekowi ludzie, wielu ma już dorosłe dzieci, niektórzy nawet wnuki. O przygodach, wyprawach czy bitwach z Rzymianami mogą już tylko pomarzyć.

Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa

Na szczęście udaje się im przekonać autorów, że postacie komiksowe zawsze są piękne i młode.

Asteriks u Piktów

Pewnego zimowego dnia do wioski Galów trafia wielka bryła lodu zawierająca jakąś postać. Gdy Panoramiks przywraca do życia zamrożonego mężczyznę, okazuje się, że nie jest on w stanie wydusić z siebie słowa. Przez jakiś czas mieszka więc w wiosce, a ponieważ to przystojny jegomość, wkrótce panie przystrajają swoich mężczyzn w szkockie spódniczki. Jednak Piktowi w końcu udaje się przekazać mieszkańcom skąd pochodzi. Asteriks i Obeliks wyruszają więc by odwieźć Pikta do domu.

Asteriks u Piktów

Papirus Cezara

Juliusz Cezar jest autorem kilku dzieł. Oczywiście przedstawia w nich siebie jako niezwyciężonego, który podbił całą Galię. Doskonale wiemy, że jedna wioska wciąż opiera się Rzymianom. Promoplus zaangażowany w prace przy kolejnym papirusie Cezara postanawia ukryć te niezbyt sprzyjające władcy fakty. Jednak brakujący papirus trafia w ręce Ostropolemiksa, który pragnie by całe imperium rzymskie zapoznało się z brakującą treścią.

Papirus Cezara


Asteriks i Obeliks są postaciami, które przez wiele lat duet Goscinny – Uderzo tworzyli ku uciesze rzeszy ludzi. Zeszyty pełne kolorowych rysunków, fajnych przygód, z mnóstwem humoru.
Nowsze zeszyty realizowane są przez inną parę: Ferri – Conrad. Wydaje się, że to godni następcy swoich poprzedników.

MOJA OCENA: 8/10

#komiks

Wydawnictwo Egmont Świat Komiksu

Odsyłam was do innego komiksu, Odsłona, który recenzowałam.