61/2022 „Heartstopper Tom 1” Alice Oseman

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

„Heartstopper” Tom 1 to początek znajomości Charliego i Nicka, dwóch chłopaków uczęszczających do szkoły średniej. Pewnego dnia trafiają na wspólne zajęcia i siadają w jednej ławce. Chucherkowaty prymus Charlie i dobrze zbudowany, wysportowany Nick. Wydaje się, że chłopaków wszystko dzieli, jednak wkrótce okazuje się, że dobrze się dogadują.

Charlie się wyoutował. Początkowo był mocno prześladowany i choć nadal wzbudza zainteresowanie, to nie musi się już ukrywać ze swoją orientacją.

Koledzy Nicka nie są zbyt przychylni jego nowemu koledze. Podobnie przyjaciel Charliego nie rozumie, jak chłopak może się kolegować z zawodnikiem drużyny rugby. Jednak Charlie i Nick mają wiele wspólnych tematów do rozmów, lubią razem spędzać czas, odwiedzają się w domach. Okazuje się, że Nick przy Charliem może być sobą.

Jest to komiks LGBTQ+, w którym chłopak homoseksualny zakochuje się w swoim koledze, a ten zaczyna się zastanawiać nad swoją orientacją seksualną. Oprócz przyjaźni, pierwszych miłości, zauroczeń, szkolnego życia, są też przemycone ważne tematy, jak prześladowanie ze względu na inność, konieczność dopasowania się do konserwatywnego środowiska, brak zrozumienia wśród kolegów, potrzeba akceptacji, odkrywanie swojego ja.

Początkowo nie rozumiałam fenomenu tego komiksu, ale z postępem czytania stwierdziłam, że to przyjemna pozycja i z chęcią sięgnę po kolejne części. Chłopcy wzbudzili moją sympatię i będę im kibicować w rozkwicie ich relacji.

MOJA OCENA: 6/10

#komiks #książkidlamłodzieży #obyczajowa

Wydawnictwo Jaguar

O innym komiksie, Asteriks i Obeliks, poczytacie TUTAJ.