76/2022 „Heartstopper Tom 4” Alice Oseman

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

Charlie i Nick mają swój comming out za sobą. Szkolna wycieczka do Paryża okazała się dla chłopców znakomitym pretekstem, żeby powiedzieć wszystkim, iż są parą.

Związek chłopców jest wciąż jeszcze świeży i polega głównie na zauroczeniu, pierwszych dotykach i pocałunkach. Jednak sprawy ewentualnego seksu pojawiają się w rozmowach, ale są odsuwane na dalszy plan i bardziej zażyłą znajomość chłopaków. Póki co, nie padły z ich ust słowa zapewniające o gorącym uczuciu.

Zaczyna się nowy rok szkolny. Nick denerwuje się swoim spotkaniem z dawno niewidzianym ojcem. Chłopak zastanawia się, jak ma przekazać tacie informację o tym, że jest biseksualny. Starszy brat, który ma wakacyjną przerwę w studiach i spędza ją w domu, nie pomaga. Wręcz przeciwnie, wyśmiewa się z Charliego i romantycznego związku chłopaków. A Charlie dalej mierzy się z zaburzeniem odżywania i lękami związanymi ze swoją orientacją.

Mam wrażenie, że Heartstopper Tom 4 jest bardziej poważny niż jego poprzednicy. W cukierkowe relacje między chłopcami wdarła się proza życia, z wszystkimi bolączkami trapiącymi młokosów, o których wcześniej my, jako czytelnicy, niewiele wiedzieliśmy.

Tym razem Nich to nie tylko dobrze zbudowany sportowiec, troszczący się o delikatnego Charliego. Nick pokazuje swoje drugie oblicze – młodego człowieka z wątpliwościami, szukającego pomocy u dorosłych. I w tej odsłonie chłopak wydaje się bardziej realny, wreszcie zaczyna przypominać typowego nastolatka.

Charlie natomiast wydaje się ciut doroślejszy, poważniejszy. Jego psychiczne problemy z pewnością odcisnęły na nim piętno. Dobrze, że chłopak ma wspierające osoby wokół siebie i może podjąć walkę ze swoimi demonami siedzącymi w głowie.

Jestem ciekawa, jak autorka pokieruje losami bohaterów, czy i w jaki sposób zakończą się dylematy chłopaków.

MOJA OCENA: 6/10

#romans #komiks #wyzwanieLC2022

Wydawnictwo Jaguar

O trzeciej części Heartstopper poczytacie TUTAJ.