75/2022 „Heartstopper Tom 3” Alice Oseman

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

Charlie i Nick są ze sobą. Mama Nicka i rodzina Charliego wiedzą, że chłopcy są parą i im w tym kibicują. Jednak młodzieńcy swój związek wciąż ukrywają przed innymi, nawet przed najbliższymi kolegami. Garstka tych, którzy wiedzą, zachowują tę wiadomość dla siebie.

Przed Charliem i Nickiem pojawia się wyzwanie – chłopcy jadą wraz z grupą szkolnych kolegów i nauczycielami na wycieczkę do Paryża. Czy uda się im zachować swój związek w sekrecie? A może to już czas na comming out?

Tym razem śledzimy nie tylko jedną parę, Nicka i Charliego. Tara i Darcy pozwalają nam się nieco lepiej poznać. I wreszcie coś się dzieje między Tao i Elle, którzy mieli się ku sobie.

Jak to zwykle w komiksie bywa jest mało treści, a większość autorka starała się przekazać obrazem. W Heartstopper Tom 3 oprócz tematów wycieczkowych i romansowych, poruszony został temat związany z chorobliwą wręcz chudością Charliego. Zaburzenia odżywiania, problem z samoakceptacją, hejt, wytykanie, stres, samookaleczenia. Wszystkie te czynniki wpływają destrukcyjnie na młodego człowieka, który sam nie umie sobie poradzić z tak przytłaczającymi trudnościami. Nie należy zostawiać go z tym samego, ale spróbować określić zagadnienia i je odpowiednio zaadresować. No i najlepiej udać się do odpowiedniego specjalisty. Dobrze mieć zaufaną osobę, która wesprze mentalnie i pomoże w próbie pokonania słabości.

Szkoda, że inny temat, ważny dla Nicka, został trochę marginalnie potraktowany. Próba nawiązania kontaktu z ojcem, zyskania jego uwagi, czasu na rozmowę, gdy brakuje tego rodzica na co dzień.

Uważam, że Heartstopper Tom 3 jest lepszy od swoich poprzedników, choć wciąż zbyt wiele jest scen z różnymi ujęciami pocałunków chłopaków.

MOJA OCENA: 6/10

#romans #komiks #wyzwanieLC2022

Wydawnictwo Jaguar

O drugiej części Heartstopper poczytacie TUTAJ.