77/2022 „Przybysz” Agnieszka Majczyna

Współczesna Warszawa. Znany nam świat, a jednak nieco inny. Tu działa magia, a Marek Barnet potrafi się nią posługiwać. Wielu się go boi, dlatego wiedzie raczej samotne życie. Mimo to stoi na straży ludzkości i niszczy demony, które mogłyby zagrażać ludziom.

W kilku miejscach miasta zostają znalezione zmasakrowane zwłoki. Do akcji wkracza komisarz Robert Wilczyński, prywatnie przyjaciel Marka. Wkrótce panowie wspólnie podejmują się próby rozwikłania zagadki bestialskich mordów. W trakcie śledztwa natrafiają na wzmianki o Przybyszu. Czy policjantowi i magowi uda się rozwikłać tę sprawę i powstrzymać mordercę? Czy dowiedzą się kim jest tajemniczy Przybysz?

Książka z fajnym pomysłem, choć wcześniej wielu autorów łączyło świat realny z magicznym. Tu jednak mamy kryminał, z pogranicza thrillera, z magicznymi elementami, które nie do końca zostały wyjaśnione. Chciałabym więcej dowiedzieć się o magii, na przykład czy umiejętności magiczne są dziedziczne, jakie są rodzaje magii, na jakiej zasadzie ona działa.

Część opisowa napisana świetnie, obrazowo, plastycznie. Przez nią po prostu się płynie. Znakomicie oddaje to, o co w książce chodzi. Natomiast dialogi są zbyt ugrzecznione, ze zbyt dużym dopowiedzeniem reakcji rozmawiających, choć z kontekstu jasno to wynika. Przyjaciele powinni rozumieć się w pół słowa, a tu mamy rozmowy panien z dobrych domów z wiktoriańskich czasów.

No i jedno słowo, które strasznie razi w wielu przypadkach, a pojawia się nagminnie: chłopaki. Akceptuję, gdy jest użyte w rozmowie, a odnosi się do pozostałych członków zespołu. Ale w pozostałych przypadkach można je zastąpić bardziej akuratnymi określeniami.

Mimo to „Przybysz” mi się spodobał. To ciekawa pozycja, warta uwagi. Chciałabym jeszcze wrócić do tego świata, bo polubiłam bohaterów. I mam wrażenie, że autorka ma jeszcze wiele do zaoferowania.

MOJA OCENA: 6/10

Dziękuję bardzo wydawnictwu za nieodpłatne i bezzwrotne przekazanie egzemplarza do recenzji.

Wydawnictwo AlterNatywne

#fantastyka #kryminał #thriller #współpracarecenzencka #barter

O innym magicznym świecie poczytacie TUTAJ.