6/2023 „Morderstwo w Orient Espresso”Jacek Getner

To moje kolejne spotkanie z detektywem-jasnowidzem Jackiem Przypadkiem. Ten mężczyzna jest inteligentny, oczytany, niesamowicie spostrzegawczy i potrafi świetnie kojarzyć fakty. Cechy te sprawiają, że jest dobry w rozwiązywaniu spraw, do których zostaje wynajęty. Niestety, jest też zarozumiały, a jego ulubione powiedzonko to: „ludzie są banalnie przewidywalni”. Przez to nie wzbudza sympatii, więcej, przysparza sobie sporo wrogów. Niemniej jest dobrym detektywem, więc jako bohater lekkich kryminałów sprawdza się znakomicie.

„Morderstwo w Orient Espresso” to kolejne trzy sprawy, którym przygląda się nietuzinkowy detektyw. Jedna dotyczy zabójstwa dokonanego w tytułowej kafejce z sushi, druga palenia papierosów konkurencji, a trzecia ukradzionego pomysłu na reklamę produktu. Trzy jakże różne sprawy, z którymi wnikliwy detektyw musi się uporać.

Równolegle do rozwiązywanych przez Jacka spraw, poznajemy jego otoczenie. Piękna była żona skompromitowanego ministra wprowadza się do Przypadka. Oboje trafiają na łamy brukowców, które podejrzewają ich o płomienny romans, choć prawda okazuje się nieco inna. Błażej, przyjaciel detektywa, nie może pozbierać się po rozstaniu z redaktor Anną. Okazuje się, że w przechwałkach mężczyzny o tym, jak wpływa na kobiety, może być ziarno prawdy. Pani Irmina, sąsiadka Jacka, cieszy się, że Przypadek wreszcie znalazł odpowiednią kobietę. Starsza pani wierzy, że będą w stanie stworzyć wielodzietną rodzinę.

„Morderstwo w Orient Espresso” jest lekką lekturą. Podobnie jak poprzednie części, to komedia kryminalna. Niektóre sprawy są ciekawsze, inne mniej mnie interesują, ale wszystkie się pochłania. Ciekawi to, w jaki sposób tym razem detektyw wpadnie na rozwiązanie sprawy. I jak nie spodobało mi się, w jaki sposób Przypadek potraktował Malwinę, tak końcówka tej części bardzo przypadła mi do gustu. Ludzkie historie stają się teraz jeszcze ciekawsze.

MOJA OCENA: 7/10

#komediakryminalna

Wydawnictwo Lira

O poprzedniej części z cyklu o Jacku Przypadku poczytacie TUTAJ.