7/2023 „Zakochane Zakopane” – zbiór opowiadań. Autorzy: Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Anna H. Niemczynów, Magda Stachula, Anna Szczypczyńska, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz.

Od dłuższego czasu marzy mi się spędzenie około świątecznego okresu w górach. W przytulnym pensjonacie, z kominkiem i widokiem na ośnieżone szczyty. Z regionalnymi przysmakami na wigilijnym stole. Póki co, to tylko plany. Na razie pozostaje mi czytanie książek obyczajowych, w których bohaterowie spędzają grudniowy czas gdzieś w górach.

„Zakochane Zakopane” to projekt burmistrza miasta, który chce wypromować Zakopane. W tym celu zorganizowano konkurs dla par. Wylosowani wybrańcy mają możliwość spędzenia poświątecznego tygodnia, również Sylwestra z balem, w pięknym górskim kurorcie. Czy na odpoczynek pojadą tylko zakochane pary? Niekoniecznie. Jest tylko jeden konkursowy wymóg: na miejscu trzeba się zjawić z drugą osobą. Choć dla niektórych to trudne do realizacji, mobilizują się, by spełnić warunek.

Siedem autorek powieści obyczajowych zmierzyło się z opowiedzeniem historii osób, które wygrały w loterii i pojechały na urlop do Zakopanego. I jak to w książkach tego gatunku bywa, miłość krąży w powietrzu. Nie zawsze jest słodko. Czasami ktoś musi walczyć o uczucie drugiej osoby. Bywa też, że ktoś ma pewne wyobrażenie o ukochanej osobie, a potem się rozczarowuje. Choć zdarza się, że kogoś nagle dopada strzała Amora. Niekiedy znajduje się swoją drugą połówkę na stoku lub drodze, gdy zepsuje się auto. Albo odkrywa się, że wybranek jest cały czas przy naszym boku, choć nie traktowaliśmy go jako swojej wielkiej miłości.

„Zakochane Zakopane” to przyjemna lektura. Mnóstwo tu mrozu, śniegu, gór, zakopiańskiego klimatu. Zimowa aura wręcz wylewa się w kart książki. Willa pod Jodłami zaś jawi się jako miejsce, w którym chciałoby się spędzić choć tydzień, najlepiej w czasie zimy. Autorki tą antologią pokazały, że również krótką formą da się pięknie opowiedzieć o miłości.

MOJA OCENA: 7/10

#literaturaobyczajowa

Wydawnictwo Filia

Zimowe klimaty znajdziecie też TUTAJ.