9/2023 „Córka generała” Magdalena Witkiewicz

Wolne Miasto Gdańsk. Polskie miasto, niemieckie miasto, w zależności od historycznych zawirowań. Jest tłem opowieści, która rozgrywa się w okresie międzywojennym, a potem zderza z wojenną rzeczywistością. Bohaterami książki są młodzi ludzie, Polacy, Niemcy, przyjaciele, wrogowie.

Elise von Hummel, tytułowa córka generała, to młoda Niemka, mieszkająca z rodziną w Gdańsku. Dziewczynie niczego nie brakuje, a typowo niemieckie wychowanie sprawia, że nie zaprząta sobie główki niczym poważnym. Nie interesuje się polityką ani wydarzeniami, które rozgrywają się wokół niej. Uwielbia za to swojego ojca, generała, choć ten jest despotą zafascynowanym ideami Hitlera.

Krew nie woda, a serce rządzi się swoimi prawami. Mimo sytuacji w Gdańsku, dziewczyna zakochuje się z wzajemnością w Polaku, Andrzeju Taperze. Czy w obliczu wydarzeń rozgrywających się tuż przed wybuchem II Wojny Światowej ich miłość ma szanse na przetrwanie? Jak potoczą się losy Elise i Andrzeja w trakcie trudnych, wojennych lat i tuż po nich?

Książka podzielona jest na kilka części, historii opowiedzianych przez Elise, jej przyjaciółkę Halinę i Andrzeja. Dzięki temu możemy zobaczyć pełny obraz tego co przeżywali i czuli ci młodzi ludzie w tamtych czasach. Historia dotyka także Magdaleny i Andreasa, żyjących współcześnie ludzi po przejściach.

Nie lubię książek wojennych. Przeraża mnie jak niewiele potrzeba, by dawni przyjaciele stanęli po przeciwnych stronach barykady, stali się wrogami. Na szczęście tutaj oszczędzono nam drażliwych opisów, a wojna jest jedynie tłem, które podkreśla losy bohaterów. Pokazuje, że nic nie jest pewne, że należy się wspierać w trudnych czasach. I że dobro zawsze wraca.

„Córkę generała” wysłuchałam – książkę czytała Danuta Stenka. Prawdopodobnie dlatego historia spodobała mi się bardziej, niż sądziłam po przeczytaniu opisu wydawcy. Mimo trudnych tematów, historia wciąga i sprawia, że książka jest udaną lekturą.

MOJA OCENA: 7/10

#literaturaobyczajowa #wyzwanieLC2023

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

TUTAJ zamieściłam moją opinię o innej książce z wojenną historią w tle.