61/2023 „Spiritchaser” Paula Uzarek

Patinka kocha swoich rodziców. Oboje mają szanowane zawody i chcieliby, żeby dziewczyna została lekarzem. Patrycja podjęła więc studia medyczne. Ku rozczarowaniu rodziców, w kierunku patomorfologii. Jednak jej pierwsza samodzielna sekcja zwłok spowodowała, że młoda kobieta zmieniła zdanie. Jak myślicie, dlaczego? A co wy zrobilibyście, gdyby zmarła leżąca na stole sekcyjnym nagle zaczęła do was mówić? Albo znienacka złapała za rękę?

Od czasu niefortunnej sekcji Patinka unika tematu powrotu na uczelnię. Woli szykować wymyślne świeczki na wieczory panieńskie, czy charakteryzować aktorów i statystów do kręconego w jej mieście filmu. Niestety, rodzice nie są zachwyceni wyborem dziewczyny. Często dają temu wyraz na wspólnych obiadach. Wkrótce ojciec stawia Patince ultimatum dotyczące sposobu zarobku na życie. Na szczęście po stronie dziewczyny stoi jej babcia.

Niby życie jakoś się kręci, jednak jest w nim jakiś zgrzyt. To Kazimiera, która co jakiś czas nawiedza dziewczynę. Patinka nie ma więc wyboru i stara się spełnić prośbę zmarłej. Inaczej duch będzie towarzyszył jej już na zawsze.

„Spiritchaser” to specyficzny utwór. Trochę romans, trochę obyczajówka, trochę realizm magiczny czy fantastyka. Patrycja wiedzie właściwie normalne życie. Ma pracę i przyjaciela. A do tego kilka problemów, w tym ten, z zerwaniem nici łączącej ją z rodzicami. Może i jest nieco odcięta od rówieśników, ale wydaje się jej to nie przeszkadzać. Potrafi zachować dość trzeźwą głowę po spotkaniu przystojnego Kiliana. Ona jest bohaterką, którą da się lubić i raczej się jej kibicuje. Natomiast 'kapuściany’ chłopak jest zbyt humorzasty, sam nie wie, czego chce i ogólnie głównie irytuje.

Książka ma potencjał. Nieco humoru, nieco dreszczyku emocji. Biorąc pod uwagę 'przypadłość’ dziewczyny i jej babci, można by pokusić się o kolejne tomy specyficznych przygód Patinki. Ja na pewno przyjrzę się innym pozycjom autorki.

MOJA OCENA: 6/10

Wydawnictwo Empik Go

O innej książce wpadającej w realizm magiczny pisałam TUTAJ.