41/2022 „Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona” Paulina Matyńka

Centralnym miejscem starego miasta w Anzie jest Wielka Biblioteka, mieszcząca wiele różnych wydań książek. W świecie tym czasami jakiś motyw literacki opętuje człowieka. Wówczas osoba taka dziwnie się zachowuje, a niekiedy upodabnia się do pierwowzoru literackiego. Bywa, że akcja książki przenosi się do realnego życia opętanego.

W takim przypadku do akcji wkraczają agenci LAD, którzy starają się odnaleźć książkę z odpowiednim motywem literackim. Potem dokańczają opowieść, przywracając tej osobie normalne życie.

Świeżo upieczeni agenci, Ava i Rax, dostają swoją pierwszą sprawę. Muszą się wykazać i rozwiązać zagadkę opętania, gdyż jest to warunek dalszej pracy w terenie. Znajdują zakrzywienie rzeczywistości, które ukazuje im postać w czerwonej pelerynie z kapturem. Jak się okaże, sprawa będzie od nich wymagać sporego zaangażowania i nie będzie tak oczywista, jak im się początkowo wydawało.

„Literacka Agencja Detektywistyczna: Odsłona” to pierwsza część wprowadzająca czytelnika do Anzy. Poznajemy specyfikę agencji i głównych bohaterów. Na razie nie wiemy po co Rax trafia do Agencji i dlaczego Ava jest dla niego ważna, ale mamy nadzieję, że kolejne części to wyjaśnią.

Świetnie wydana powieść graficzna, utrzymana w czarnobiałej kolorystyce. Fajnie łączy podkolorowane rzeczywiste fotografie z rysunkami postaci. Niezwykle ważna jest tutaj mimika bohaterów, ich doznania, uczucia i myśli. Czasami schematyczne rysunki przekazują więcej niż gdyby były to szczegółowe obrazy.

Niech was nie przerazi objętość komiksu, bo czyta się go naprawdę szybko. Fajna fantastyczna historia, a końcówka sprawia, że jesteśmy ciekawi, w jakim kierunku pójdzie fabuła, co się jeszcze wydarzy, jakie przygody będą udziałem Avy i Raxa. Nie ukrywam, że czekam na ciąg dalszy i mam nadzieję, że autorka nie zrezygnuje z dotychczasowej formy.

MOJA OCENA: 7/10

Serdecznie dziękuję autorce, PinPinax, za nieodpłatne i bezzwrotne przekazanie tej powieści graficznej do recenzji.

#barter #współpracarecenzencka

O innej książce, w której książki grają znaczącą rolę możecie poczytać TUTAJ.