36/2022 „Tilly i książkowi wędrowcy” Anna James, „Pages i Spółka”

Tłumaczenie: Adrian Tomczyk

Tilly Pages to nastolatka obdarzona bujną wyobraźnią. Od najmłodszych lat uwielbia czytać książki. Może wynika to z faktu, że mieszka z dziadkami prowadzącymi księgarnię Pages i Spółka, a może dziewczynka po prostu lubi poznawać ciekawe historie. Uwielbia „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Alicję w Krainie Czarów” i „Małą księżniczkę”. Te książki zna niemal na pamięć, tak wiele razy je czytała.

Tilly nie zna swego ojca, dziadkowie niewiele też o nim wiedzą, a mama dziewczynki zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Nastolatce pozostają więc książki. Chciałaby poznać Anię i Alicję, choć to niemożliwe. Ale czy na pewno?

„Wspaniale jest przenieść się do świata ulubionych książek… Trzeba tylko wiedzieć, jak stamtąd wrócić”

Okazuje się, że Tilly i jej nowy przyjaciel Oskar należą do rzadkiego gatunku książkowych podróżników. Czy wejście do ulubionej książki jest bezpieczne i jakie przygody spotkają dzieciaki dowiecie się z książki.

„Tilly i książkowi wędrowcy” to dobra pozycja dla młodszej młodzieży, która lubi czytać i chciałaby też przeżyć przygodę podobną do tej, która przydarzyła się Tilly i Oskarowi. Książka pokazuje, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. Warto też wierzyć, że teoretycznie niemożliwe rzeczy mogą się przydarzyć.

Książka, jak wszystkie Zygzaków, jest pięknie wydana: zawiera ilustracje, tym razem w zielonej kolorystyce, ma ładną wklejkę z pszczołą, która też odgrywa swoją rolę w tej historii. Ma duże litery i krótkie rozdziały, które powodują, że książkę czyta się błyskawicznie.

A jeśli nie znacie książek, o których mówią Tilly, Oskar, babcia i dziadek dziewczynki, to nie szkodzi – na końcu książki jest krótki opis wszystkich występujących tu postaci.

MOJA OCENA: 7/10

#fantastykamłodzieżowa #realizmmagiczny #książkadlamłodzieży

Zygzaki

O innej książce opartej na postaci książkowej możecie poczytacie TUTAJ.