78/2022 „Wizjer” Magdalena Witkiewicz

Wizjer – dziurka w drzwiach, przez którą spoglądasz, by sprawdzić, kto stoi po drugiej stronie. Ciebie nie widać, za to ty możesz spokojnie obserwować świat. Czy zastanawialiście się, jak łatwo jest śledzić człowieka we współczesnym świecie? Jakim niewielkim nakładem można go podglądać i wiedzieć o nim wszystko?

Na ulicach kamery śledzą każdy nasz krok. Rozmowy telefoniczne i wiadomości są przechowywane na serwerach operatorów. GPS pokazuje zawsze nasze miejsce przebywania. Boty śledzą przeglądane przez nas strony internetowe i potem tworzą dla nas spersonalizowane reklamy. Wiadomo co, gdzie i ile czego kupujemy – używamy wszak elektronicznych płatności. Sami siebie obnażamy w mediach społecznościowych. Nie ma już intymności i anonimowości.

Niby to wszystko wiemy, ale nie myślimy o tym na co dzień. Korzystamy z wszelkich udogodnień, nie zdając sobie sprawy, jak łatwo jest nami manipulować. „Wizjer” pokazuje do czego ta wiedza może być wykorzystana przez 'wizjonerów’. Niestety, jest to przerażająca wizja.

Laura Kirsch to młoda, samotna matka, świetny analityk danych. Podczas branżowej konferencji dowiaduje się, że ludzie z zarządu firmy Argus, organizującej zjazd, dokonali samobójstw lub zniknęli w dziwnych okolicznościach. Później w życiu kobiety zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Dlatego też postanawia zatrudnić się w Argusie, by wyjaśnić przyczyny zniknięcia znajomych. Jednak odkrywa wówczas, że jej życiem niekoniecznie rządzą przypadkowe zdarzenia.

Dobrze napisana książka. „Wizjer” wciąga. I mimo iż nie jest to historia krew w żyłach mrożąca, to jednak zasiewa nutkę niepokoju. Po tej lekturze warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad informacjami, które udostępniamy światu.

MOJA OCENA: 7/10

Wydawnictwo WAB

#thrillerpsychologiczny #it

O innym thrillerze psychologicznym poczytacie TUTAJ.