44/2022 „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie” Terry Pratchett

Tłumaczenie: Maria Smulewska

„O jaskiniowcu, który podróżował w czasie” to zbiór opowiadań. Kiedy autor był bardzo młodym człowiekiem, pisywał je do gazet, w których wówczas pracował. Choć były to poważne pisma, książka adresowana jest do młodych fanów niesamowitych i fantastycznych stworów, miejsc i wydarzeń. Krótkie historie drukowane dużą czcionką, pięknie ilustracje, okładka przyciągająca wzrok – wszystko to zachęca do czytania.

Jest to kolejny zbiór opowiadań Pratchetta przeznaczony dla młodszego czytelnika. Jak zwykle autor wykazał się niesamowitą wyobraźnią i stworzył postacie i epizody, które zaciekawią i rozbawią każdego. Sir Terry był znakomitym obserwatorem naszego świata. Potrafił przedstawić go w krzywym zwierciadle, z odpowiednią dawką ironii czy czarnego humoru.

18 historii, w tym o tytułowym jaskiniowcu. Ale znajdziemy tu również coś o bardzo starym komputerze, podróżach na Księżyc czy Mars, piłce nożnej, bitwach, śmieciach, nalocie kosmitów na Ziemię czy gadającym koniu. Jedne opowieści spodobają się bardziej, inne mniej, jak to w antologii. Mnie do gustu przypadła „Tropnecka inwazja na Wielką Brytanię” czyli jak historia mogłaby się potoczyć, gdyby takie plemię istniało.

„O jaskiniowcu, który podróżował w czasie” to wspaniała i nieoczywista fantastyka dla młodszego czytelnika. Również dorośli będą się przy niej świetnie bawić. Specyficzne poczucie humory sir Terry’ego, krótkie opowiadania i wspaniałe ilustracje sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie. Polecam ją i małym, i dużym. A dla fanów Pratchetta to pozycja obowiązkowa.

MOJA OCENA: 8/10

#fantastyka #fantastykamłodzieżowa #eerieonsea

Dom Wydawniczy Rebis

A TUTAJ poczytacie o innej książce dla młodego czytelnika fantastyki.