79/2022 „Tajemnica Dąbrówki” Katarzyna Berenika Miszczuk

Rodzina Lipowskich pomału organizuje sobie codzienne życie w Bielinach. Mama uznaje, że może wrócić do pracy. Mimo iż będzie pracować w domu, to potrzebuje kogoś do opieki nad małą Dąbrówką i Tosią. Zaczynają się poszukiwania niani. Tosia, oburzona tym, ze potraktowano ją jak małą dziewczynkę, ma na temat niani inne zdanie niż mama. I próbuje odwieść opiekunki od zatrudnienia się u Lipowskich. Wykorzystuje do tego swoją bujną wyobraźnię, by nie powiedzieć, że kłamstwa. Tosi prawie się udaje. Prawie.

Nową nianią zostaje pani Sroga, która tylko Tosi wydaje się podejrzana. Starsze rodzeństwo jest zajęte swoimi sprawami i nie zauważa, że Dąbrówka lgnie całą sobą do kobiety, bardziej niż do członków rodziny. W dodatku Bogusia i Leszek wiedzą, że Tosia lubi fantazjować, więc uznają, że dziewczynka zmyśla na temat nowej opiekunki.

Czy pani Sroga okaże się tą osobą, za którą się podaje? I jakąż to tajemnicę skrywa malutka Dąbrówka?

Kolejny tom przygód rodzeństwa Lipowskich i ich przyjaciół w cyklu Klub Kwiatu Paproci. Tosia dzięki cioci Mirce poznaje wierzenia słowiańskie, bóstwa i demony występujące w tej mitologii. Autorka w przystępny sposób przekazuje tę wiedzę czytelnikom. Świetne ilustracje Marcina Minora dodają niebywałego uroku książce (szkoda, że nie są kolorowe). Ciepła historia, która miejscami trzyma czytelnika w napięciu. Trochę przygody, odrobina humoru, wartka akcja. „Tajemnica Dąbrówki” to znakomita pozycja dla dzieci, młodszej młodzieży i fanów cyklu Kwiat Paproci. Tak, tak, tym dorosłym czytelnikom też może przypaść do gustu 🙂

MOJA OCENA: 8/10

Wydawnictwo Mięta

#fantastykamłodzieżowa

O pierwszej części cyklu Klub Kwiatu Paproci poczytacie TUTAJ. Zachęcam również do lektury opinii o innej książce z Wydawnictwa Mięta z uniwersum Kwiatu Paproci – Gniewa.