49/2022 „Bazyl i Licho” Marta Kisiel

„Bazyl i Licho” to pięknie ilustrowana książka dla młodszych czytelników. Jest to zbiór opowiadań o małym aniołku i małym diabełku, przy czym każde opowiadanie poświęcone jest jednemu bohaterowi.

Bazylek jak zwykle jest ciekawy świata, a przez to często wplątuje się w różne dziwne historie. Odkrywa na przykład, że kolorowe, błyszczące w słońcu papierki i szeleszczące woreczki nie rosną w lesie. Jedno opowiadanie daje odpowiedź na pytanie: Czy słowiańskie demony zwodzące na manowce są w stanie wywieść w pole małego diabełka? Jeszcze inna historia pokaże czy katar może ocalić ulubione cymbałki Bazylka. Dowiecie się też, czy kozia szczęka diabełka jest w stanie wymówić 'trzysta sześćdziesiąt’.

Liszko, jak na małego anioła stróża przystało, opiekuje się mieszkańcami Lichotki. Sprząta, pierze, prasuje, zmywa naczynia i dba, żeby każdemu było przyjemnie. Ale ponieważ to mały aniołek często potrzebuje wsparcia ciepłym słowem, przytulenia, pogłaskania po anielskich włosach i sporej ilości kakałka, które, jak wiadomo, jest dobre na wszystkie troski. Liszko przekonuje się, że nie zawsze musi samo wszystko robić i że dobrze jest czasami przyjąć pomoc życzliwego domow(n)ika. A co się może przydarzyć, gdy Licho nie śpi? Albo kiedy się nudzi? W domu pełnym dożywotników wszystko jest możliwe.

Cudowne, otulające historie dla wielbicieli małego aniołka i małego diabełka przypominającego kozę. To pozycja skierowana do najmłodszych czytelników – duże litery, sporo ilustracji, krótkie rozdziały – wszystko to sprzyja płynnemu czytaniu. A do tego przyjemne historie z wplecioną słowiańską mitologią. Dużym plusem jest przybliżenie na końcu książki słowiańskich demonów występujących w opowiadaniach.

MOJA OCENA: 8/10

#opowiadania #fantastykadziecięca #mitologiasłowiańska

Wydawnictwo Mięta

O innej wspaniałej książce dla dzieci możecie poczytać TUTAJ.