65/2022 „Heartstopper Tom 2” Alice Oseman

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda

„Heartstopper” Tom 2 to bezpośrednia kontynuacja tomu pierwszego. Akcja zaczyna się od próby wyjaśnienia sytuacji, która miała miejsce na urodzinach kolegi Nicka, a z którą zakończył się wcześniejszy komiks. Ciekawym zabiegiem jest numerowanie stron tak, jakby to była jedna książka, a nie kolejne jej części.

Charlie cieszy się z przyjaźni z Nickiem, jest nim zauroczony i uwielbia z nim spędzać dużo czasu. Na szczęście Nick bardzo lubi Charliego i świetnie czuje się w jego towarzystwie. Wciąż nie jest pewny swojej seksualności i szuka wyjaśnienia faktu, że zaczął podobać mu się chłopak.

Dla kolegów i znajomych chłopców ich zażyłość staje się widoczna, ale nikt nie wie jak ją interpretować. Charlie jest po comming-out, ale Nick boi się głośno mówić o swoich uczuciach.

Przypuszczam, że dla każdej osoby LGBTQ odkrywanie swojej tożsamości, umiejscowienie się w społeczeństwie, określenie siebie, oznajmienie najbliższym, a potem kolejnym osobom, kim się czują, kim są, sprawia dużo trudności i może budzić obawy. Stajemy się coraz bardziej otwarci, jednak wciąż źle traktujemy osoby, które różnią się od nas. Jestem ciekawa, jak zareagują koledzy Nicka, gdy ten zdecyduje się ujawnić ze swoim uczuciem do Charliego.

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do serii. Pierwsza część jednak spodobała mi się na tyle, że chętnie sięgnęłam po tom drugi. Byłam ciekawa dalszych losów chłopców. Miałam jednak nadzieję, że oprócz odkrywania swojej seksualności, rozkwitu znajomości, całego wątku związanego z osobami LGBTQ, dostaniemy coś więcej. Póki co, to jest tylko nastoletni romans.

Schematyczna kreska, duże obrazki, mało tekstu – tę pozycję błyskawicznie się czyta. Mimo ciężkości tematu, podane jest to w lekki sposób. Mam nadzieję, że kolejne tomy zaoferują coś jeszcze, niż tylko słodką miłosną historię.

MOJA OCENA: 6/10

#komiks #książkidlamłodzieży #obyczajowa #lgbtq

Wydawnictwo Jaguar

O pierwszym tomie serii poczytacie TUTAJ.