94/2023 „Necrovet. Usługi weterynaryjno-nekromantyczne” Joanna W. Gajzler

Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby pasja stała się pracą? Mówi się, że wtedy człowiek tak naprawdę nie pracuje, bo robi to, co kocha.

Florka uwielbia zwierzęta i właśnie z nimi chce pracować. A ponieważ zabrakło jej zapału na studia weterynaryjne, została technikiem weterynarii. Nie leczy, ale i tak pomaga.

Negatywne doświadczenia zmusiły Florentynę do wyjazdu z wielkiego miasta i przeniesienia się do domu ciotek na wsi. Oczywiście szuka stabilnej pracy, w której nie będzie ekscesów, jak w poprzedniej. Jednak na rozmowie klasyfikacyjnej na stanowisko technika weterynarii okazuje się, że przyszła szefowa nieco śmierdzi i wygląda nieświeżo. Wkrótce ta odkrywa swoje karty: jest nieumarłą, która leczy magiczne stworzenia. A ponieważ Florka marzyła by zajmować się właśnie takimi stworami, podejmuje wyzwanie i rozpoczyna nową, ciekawą, ale i niebezpieczną pracę.

Jednak lekarka ma jeszcze jedną tajemniczą przypadłość: jest nekromantką, oskarżaną przez niektórych o to, że chętnie uśmierca stworzenia, by potem magicznie przywrócić je do nie-życia. Na szczęście Florka nie jest sama przy pomocy w lecznicy: wspiera ją Bastian, faun. Początkowo nieufni wobec siebie, szybko zaczynają się dogadywać. Dobrze im się współpracuje. Przekonują się też, że nawet nieumarli mają serce.

„Necrovet. Usługi weterynaryjno-nekromantyczne” to niecodzienna pozycja z gatunku fantasy. Gdyby nie szefowa i niektóre zwierzaki, można by odnieść wrażenie, że to zwykła lecznica, bo autorka oparła się na swoich doświadczeniach zawodowych. Ale to właśnie nieumarła, faun i magiczne stworzenia sprawiają, że książę czyta się z zapartym tchem, śledząc zmagania weterynarzy w ich pracy. Świetnie zagrało tu połączenie realności z fantastycznymi czynnikami. Mnie się książka spodobała i już sięgnęłam po kolejną część, by poznać dalsze losy Florki i Bastiana. Zwłaszcza, że pierwszy tom kończy się tak, że od razu miałam ochotę poznać kontynuację.

MOJA OCENA: 7/10

Wydawnictwo SQN

O innej fantastycznej książce poczytacie TUTAJ.