40/2024 „Zgadnij kto” Holly Jacksson

Tłumaczenie: Marta Lis

Nie wiedząc czy Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki mi się spodoba postanowiłam sięgnąć po prequel. Cienka książka miała mi pokazać jak pisze autorka i czy ten styl do mnie trafi. Powiem tyle, że zaczęłam czytać pierwszą część serii, a wkrótce nabędę kolejne tomy, by się z nimi zapoznać.

Ponieważ lektura jest niewielkich rozmiarów, i to zarówno jeśli chodzi o wymiary książki, jak i liczbę stron, to też za wiele o niej nie można napisać, by zbyt wiele nie zdradzić.

Mamy grupkę nastolatków, przyjaciół, którzy, jak mniemam, są bohaterami również w pełnoprawnej serii. Jeden z nich, dobrze sytuowany Connor, z okazji swoich urodzin postanawia urządzić nietypową imprezę. Zaprasza znajomych do swojego domu, stylizując wydarzenie na lata dwudzieste poprzedniego wieku. Wszyscy powinni wczuć się w ten specyficzny klimat, przywdziać stroje z epoki oraz zacząć się zachowywać jak przedstawiciele okresu międzywojennego.

Ale oprócz klimatu Connor przygotował też dla każdego uczestnika rolę do odegrania. On sam wciela się w kamerdynera, przyjmując swoich gości i obsługując imprezę. Każdy dostał stylizowane zaproszenie oraz notatki, które będzie odkrywał wraz z rozwojem imprezy. A całość zaplanowano w formie zagadki – morderstwa do rozwiązania. Zamknięta przestrzeń, ograniczona liczba osób, trup i morderca skrywający się wśród członków spotkania. Czy to nie brzmi dobrze?

Pippa jest ambitna. Początkowo niechętna zabawie, wkrótce mocno się angażuje i bierze sobie za punkt honoru rozwikłanie sprawy. Jak się okazuje impreza dostarcza jej pomysłu na wykonanie projektu na koniec szkoły.

„Zgadnij kto” to krótka forma, ale mocno wciągająca. Ten młodzieżowy kryminał posiada wszystkie cechy pełnoprawnego kryminału. Bohaterowie są fajnie zarysowani, zarówno jako współczesne nastolatki, jak i przedstawiciele dwudziestolecia. Razem z młodą bohaterką możemy śledzić wskazówki i podjąć się rozwiązania kryminalnej zagadki. Mnie się podobało.

MOJA OCENA: 8/10

Wydawnictwo Books4YA

O innym thrillerze dla młodzieży pisałam TUTAJ.