29/2024 „Bojkot” Agnieszka Kulbat

„Bojkot” to książka o młodzieży i skierowana do młodzieży. Narratorką jest Anastazja, która przedstawia nam wydarzenia w dwóch liniach czasowych – przed pewnym wydarzeniem i po nim. Bohaterami jest kilkoro nastolatków uczęszczających do ostatniej klasy liceum. Niby typowe nastolatki, przeżywające pierwsze miłości i szukające swojej drogi w życiu. Tyle, że te dzieciaki chodzą do najlepszego liceum w okolicy, mają niesamowicie bogatych rodziców, często piastujących ważne stanowiska. Ich dzień wypełniony jest po brzegi dodatkowymi zajęciami, na które zapisali ich rodzice, często wbrew ich woli. Z zewnątrz wygląda, że młodzi są ambitni, a rodzice o nich dbają. Tyle, że to bujda.

Nastka podkochuje się w Igorze, ale ten ma już dziewczynę, która w dodatku jest przyjaciółką Anastazji. Chłopak trenuje sporty walki, bo w ten sposób stara się coś ukryć. Karolina wiecznie unika spotkań ze znajomymi wymawiając się koniecznością pracy, niekiedy nawet nocnej. Filip lubi bawić się w hakera. Damian stara się być macho, a dla Julki najważniejsza jest kariera. Ot, kilkoro przyjaciół. A co tak naprawdę ich łączy? Dlaczego Nastka chodzi do psycholożki szkolnej, która uważa, że to dziewczyna i Igor są winni śmierci nauczycielki z liceum? Czemu Igor wyjechał z kraju? Czy poznamy prawdę po tym, gdy pewnego dnia chłopak powraca i wraz z Aną dokonują w szkole makabrycznego znaleziska?

„Bojkot” pokazuje, że prawda może być dobrze ukryta. A gdy wyjdzie na jaw jest przerażająca. Nie zdajemy sobie sprawy, do czego ludzie są zdolni i jak pieniądze mogą ich zepsuć. Nastka wydaje się zwyczajną, zakochaną nastolatką. Ale gdy poznamy całą historię i rys psychologiczny dziewczyny, widzimy jaka była naprawdę. Jednak tu nikt nie jest tym, kim się wydaje być na pierwszy rzut oka. Lektura mocna, wstrząsająca. O toksycznych relacjach, braku moralności, kulcie pieniądza.

MOJA OCENA: 7/10

Dziękuję Wydawnictwu Mięta za przekazanie książki do recenzji.

Bujda też wciąga.