59/2022 „Świąteczny dyżur” Adam Kay

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik

„Świąteczny dyżur” to coś w rodzaju dziennika lekarza, który w około świątecznym czasie pracował w szpitalu. Adam Kay jest byłym lekarzem, a obecnie poczytnym autorem książek o tematyce lekarskiej, ujawniających kulisy tego zawodu. Jak sam pisze, tęskni do swojej byłej pracy, ale nie chciałby ponownie przeżywać stresów związanych z tym odpowiedzialnym zawodem.

Książa nie jest zbyt długa, zapisana w formie krótkich wpisów przywodzących na myśl dziennik. Jeśli miejscami autor używa medycznych terminów, to wystarczająco je wyjaśnia w przypisach. „Świąteczny dyżur” może więc przeczytać każdy. Choć korzystający z publicznej służby zdrowia wiedzą dobrze jak wyglądają szpitalne realia od strony pacjenta, tym razem mogą zerknąć od tej drugiej strony.

Ponieważ Adam jest Żydem, nie posiadającym rodziny, współpracownicy założyli, że w święta nie ma potrzeby przebywania w domu i może spokojnie pełnić dyżury. W taki oto sposób lekarz przez siedem kolejnych lat spędzał świąteczny czas w różnych szpitalach. A swoje przemyślenia, spostrzeżenia, ciekawe przypadki opisał w „Świątecznym dyżurze”.

Książka nie wyczerpuje tematu, stanowi raczej rodzaj zapisków po ciężkim dniu pracy, gdy stać nas tylko na kilka słów podsumowania. Jest lekko napisana, czasami wywołuje uśmiech na twarzy, a czasami skłania do przemyśleń. Pokazuje, że lekarz też ma prawo i do chwil słabości, i strachu, i niechęci wykonywania pewnych zabiegów. Autor prosi czytelników, potencjalnych pacjentów, aby zawsze pamiętali, że lekarz to taki sam człowiek jak wszyscy inni.

MOJA OCENA: 7/10

#nonfiction

Wydawnictwo Insignis

Tym razem polecę wam artykuł o jednej z moich ulubionych gier: Sen. Wkrótce napiszę o czwartej już grze z sennej serii czyli o Kotach 🙂