14/2023 „Wszystko, tylko nie mięta” Ewa Nowak

Rodzina Gwidoszów to zwyczajni ludzie, z problemami jakie ma wiele rodzin. Dwoje rodziców, dwoje licealistów, syn i córka, i najmłodsza pociecha w wieku przedszkolnym. Dorośli przeżywają rozterki wieku średniego. A raczej widzą dla siebie nowe możliwości do rozwoju. Ojciec, były nauczyciel, pewnie ze względów ekonomicznych, zmienił profil pracy i przebranżowił się na agenta ubezpieczeniowego. Matka, przejawiająca potrzebę poznawania wciąż czegoś nowego, pełna werwy, ale zarazem roztrzepana, uznała, że sprawdzi się jako psycholog. Rozpoczęła więc kształcenie w tym kierunku.

Kuba, najstarszy z rodzeństwa, jest w klasie maturalnej. To typowy nastolatek, a ponieważ jest przystojny, korzysta więc z możliwości 'czarowania’ płci pięknej. Gdy pewnego dnia na swej drodze spotyka Magdę, która wydaje się odporna na jego wdzięki, chłopak robi wszystko by wkraść się w jej łaski. Ma zagwozdkę: jak pokazać dziewczynie, że interesuje się nią jako osobą, a nie ze względu na jej niepełnosprawność.

Średnia córka, Malwina, właśnie rozpoczęła naukę w liceum. Jest mocno zakompleksiona i uznaje się za dużo mniej atrakcyjną niż jest w rzeczywistości. Nie zauważa, że wzbudza zainteresowanie chłopaków. Postanawia więc zająć się swoją urodą. Całe szczęście, że dziewczyna ma wokół siebie mądre osoby, które potrafią przemówić jej do rozsądku.

Najmłodsza Marynia, mimo iż dopiero rozpoczęła swoją edukacyjną ścieżkę, jest niezwykle spostrzegawcza, ciekawa świata, mocno wygadana i pewna siebie. Wprowadza do rodziny powiew świeżości.

Oprócz normalnych codziennych problemów każdego członka rodziny, książka porusza też ważne kwestie: konieczności dostosowania się do realiów rynkowych, zaburzeń odżywiania, w tym anoreksji, podejścia do niepełnosprawności czy homoseksualizmu. Oczywiście tematy te nie są dogłębnie analizowane, a jedynie poruszone, zaznaczone, pokazane, jak mogą wyglądać.

„Wszystko, tylko nie mięta” to pełna humoru, lekko napisana książka dla młodzieży, która pozwala przyjemnie spędzić popołudnie. Mnie przypadła do gustu.

MOJA OCENA: 7/10

#literaturamłodzieżowa

Wydawnictwo Egmont

O innej książce poruszającej problemy młodzieży piszę TUTAJ.