74/2023 „Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie” Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher

Zbiór dziesięciu opowiadań fantastycznych, z wykorzystaniem mitologii słowiańskiej, a napisanych przez wiodące autorki z gatunku fantastyki. Każde opowiadanie inne. Jedne spodobały mi się bardziej, inne zaskoczyły, niektóre wypadły według mnie średnio i nie zostaną długo w mej pamięci. Trzy z nich zostaną ze mną na długo: pierwsze, ostatnie i to, z rodzaju slasher.

W antologię wchodzimy mocnym akcentem napisanym przez Paulinę Hendel. Czytałam autorki serię 'Żniwiarz’, która mi się podobała. Jestem w trakcie serii 'Zapomniana księga’. I ta również, póki co, podoba mi się. To są jednak młodzieżówki, natomiast „Rem=X” to historia dziwna, niepokojąca i mocna, na pewno odpowiednia dla dorosłego czytelnika, o mocnych nerwach. Krótki thriller, który znakomicie spełnił swoją rolę.

Nie lubię się bać, ale to właśnie kolejne opowiadanie grozy zapadło mi w pamięć. „Noc nas tu zastanie” Katarzyny Bereniki Miszczuk czytałam z zapartym tchem. Bałam się, ale kibicowałam głównej bohaterce. Jednak slasher rządzi się swoimi prawami. Jedno jest pewne: na pewno nie udam się już do lasu nocą.

Zbiór opowiadań kończymy wspaniałym, pełnym humoru opowiadaniem Anny Szumacher „Na kwiatu urok”. Specyficzna adaptacja mitu o kwiecie paproci rozbawiła mnie i dzięki temu po całej książce pozostały mi miłe wspomnienia. Z pewnością sięgnę po inne utwory autorki.

Do gustu przypadły mi również opowiadania pani Jadowskiej, z Dorą Wilk i Mironem oraz pani Krajewskiej, pt. „Maliny na śniegu”.

„Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie” to znakomita lektura, którą można się delektować i dawkować czytanie po jednym opowiadaniu. Można też przeżyć niezłą przygodę czytając wszystko od razu, po kolei. Jest ciekawie i intrygująco.

MOJA OCENA: 7/10

Wydawnictwo Mięta

TU pisałam o innej książce z fantastycznymi opowiadaniami, z mitologią słowiańską.